Bookni si aneb za knížkami do továrny

17.09.2015

17.9.2015 se třída 5.B vypravila do Meet Factory na Smíchovském nádraží za knížkami a vším s nimi spojené.

Hned po příchodu do továrny jsme měli možnost zúčastnit se debaty s panem Rudolfem Králem a Lukášem Urbánkem o vzniku jejich společné knížky Ema a pusinkový lupič. Díky poutavému příběhu se nám kniha zalíbila natolik, že si ji pak hned pár dětí koupilo přímo na místě.

V hlavní místnosti si pak děti mohly vybrat, co si všechno chtějí zkusit.

Ke knížce Pohoršovna si mohly vytvořit vlastní ilustrace.

Knížku pak mohl vyhrát ten, kdo správně přiřadil obrázky k textům z různých knížek, různých žánrů. Knihu si pak mohly nechat hned podepsat jedním z přítomných autorů, např. Milošem Kratochvílem, Lenkou Koskovou Třískovou, Ester Starou, Danielou Fischerovou a mnoha dalšími.

Na památku si mohly děti vyrobit vlastní placku nebo cestovní deník. Jaké to je nevidět a jak čtou knihy nevidomé děti a jaký mají oproti nám bystrý sluch, si mohl zkusit každý, kdo se zastavil u stolečku rádia Junior.

V momentě, kdy už jste neměli sílu stát ve frontě na knížku nebo autogram, nechtěli jste soutěžit, kreslit a chtěli jste si jen tak číst, "hodili" jste sebou na polštář v takzvaných "Knižních lázních", kde jste si nerušeně četli, listovali v připravených knížkách, a nebo prostě jen odpočívali a nabírali sil na další aktivity.

A co se nejvíce líbilo žákům ze 5.B?

"Nejvíc se mi líbila soutěž, za kterou jsme dostali knížku zadarmo. Pak mě bavilo ohmatávání věcí, zvířat... Ještě mě bavilo ochutnávání a poslouchání o knížce."

(Nela Kubešová, 5.B)

"Líbila se mi ta soutěž, jak se ztratily obrázky. Měli jsme na papírku věty z té knížky a u toho obrázku bylo číslo, které jsme měli napsat k větě, která se nejvíce hodila k obrázku. Mohli jsme si vyrobit masku, poslechnout si rádio Junior, dostat podpis od Miloše Kratochvíla a další podobné věci. Měli jsme tam malou přednášku o Pusinkovém zloději od spisovatele a ilustrátora. Také jsme na konci dostali malý dárek. Dva časopisy a nějakou hračku, kterou když natáhneš a dáš do vody, tak ona ti pluje. Zkrátka bylo to moc hezké."

(Bára Novotná, 5.B)

"Nejvíc se mi líbilo, jak jsme se mohli ptát toho pána spisovatele na otázky. Nebo jak jsme měli tu soutěž o knížky a jak jsme si mohli udělat masky."

(Matyáš Kučera, 5.B)