Projekt Edison 2015

14.09.2015

V týdnu 14.9. až 18.9.2015 se účastnila naše škola projektu Edison. Navštívili nás studenti z Egypta, Číny, Íránu, Indie a Turecka. Díky každodenním článkům jste měli možnost seznámit se zprostředkovaně s našimi zahraničními hosty i vy sami. Ráda bych však tímto článkem řekla něco jiného, a to DĚKUJEME.

Bylo vidět kolik času, energie a příprav tomuto projektu kolegové věnovali, aby bylo vše v pořádku, studenti se na Jitřní cítili příjemně a vše probíhalo, pokud možno, bez komplikací. A tím říkám své první DĚKUJEME. Děkujeme paní učitelkám Sylvě Bartkové, Lence Kotáskové a Jitce Sumartě, na které dopadla největší část organizace - sestavování rozpisů, jaké třídy v jakou hodinu bude mít kdo jakou přednášku; uvítání studentů na letišti; náplň přednášek, podle věkových možností dětí; zařízení doprovodů z řad našich žáků; komunikace se studenty a v neposlední řadě řešení nastalých komplikací s projektem spojených. Děkujeme paní učitelkám Janě Štěpánkové a Eleně Zbořilové, které krásně vyzdobily naší školu v duchu projektu.

Zahraniční hosté byli ubytováni v rodinách žáků naší školy a zároveň tito žáci dělali studentům doprovody a tlumočníky při jejich přednáškách. Tímto říkám své druhé DĚKUJEME. Děkujeme rodinám, které se ujaly studentů, a věnovali se jim ve svém volném čase. Bylo velmi sympatické sledovat, jak si žáci devátých a osmých tříd se studenty porozuměli a odpoledne vyráželi společně do bazénu, na procházky po Praze a výlety i mimo Prahu.

A když už zmiňuji tlumočníky, říkám opět DĚKUJEME. Děkujeme vám: Tončo, Aničko, Zdeňku, Matěji, Ondro, Pepo, Adame, Martine, Šimone, Fredy, Patriku, Matyáši, Jonáši, Kryštofe, Davide, Lenko, Karolínko, Kačko a Lízo. Díky jejich jazykovým schopnostem mohli rozumět přednáškám i ti nejmenší žáčci naší školy. Nejenže neměli problém komunikovat v angličtině, díky ale vhodnému volení slov v našem jazyce, dokázali o cizích zemích a jejich zvycích mluvit stejně zaníceně jako studenti z ciziny sami. Užívala jsem si tento strávený čas vlastně dvojmo. Poprvé, když jsem poslouchala naši návštěvu vyprávět o své zemi a podruhé, když nám to žáci naší školy překládali do češtiny. Každý den jsem byla velice natěšená na další přednášku, na nový přístup k předávání informací ostatním a na nové a rozdílné osobnosti zahraničních studentů. Duo Marek a Marek z osmé a deváté třídy, pod vedením zkušené kolegyně paní učitelky Jiřinky Karmazínové, přenášeli zprostředkovaně tuto úžasnou atmosféru i k vám domů, díky jejich krásným fotografiím.

Tímto samozřejmě říkám mé další DĚKUJEME. Děkujeme nadšené, sympatické a stále dobře naladěné Meixian z Číny, která nás okouzlila svou vitalitou a nakažlivou radostí ze všeho kolem sebe. Děkujeme usměvavé, živé a sympatické Penaaz z Indie, která roztancovala celou školu. Děkujeme nadšenému, vtipnému a velice příjemnému Buraku z Turecka, který nás nakazil i přes zdravotní komplikace svou neutuchající dobrou náladou. Děkujeme gentlemanskému, pokornému a zářícímu optimismem Ahmadovi z Egypta za jeho úsměvy při přednáškách a báječný lidský přístup ke všem kolem sebe. Děkujeme charizmatické, přátelské a energické Sheydě z Íránu za nakažlivou vášeň pro život. Byli s námi sice jen týden, do našich řad zapadli však tak lehce, že bude velice zvláštní nepotkat je v pondělí na chodbě. Neudělat si spolu ráno kávu, popřát si hezký den a hodně štěstí. Netěšit se na jejich přednášky. Ráno jim nechystat něco sladkého, či slaného, aby se u nás cítili příjemně a nasyceně :-).

S tímto souvisí i mé další DĚKUJEME. Děkujeme všem rodičům, kteří byli tak hodní a upekli, usmažili, či jakýmkoliv jiným způsobem obstarali občerstvení pro naše zahraniční (nebojím se už teď říci) kamarády. Když jsem poprosila rodiče ve své třídě o pomoc v této oblasti, byla jsem až dojatá, kolik bábovek, buchet, závinů, slaných šneků, mini pizz, tyčinek z listového těsta a dokonce řízků mi ráno nosily děti do kabinetu. Jedna maminka upekla krásný marcipánový dort s nápisem Edison 2015 speciálně pro tuto příležitost. Nemusím ani zmiňovat, že po všem se jen "zaprášilo". Maminky 4.B (doufám, že tatínkům teď nekřivdím) a ostatní pečící, smažící maminky, děkujeme za přispění ke zlepšení už takhle skvělé atmosféry nesoucí se po celý týden projektu, protože jak je známo, láska prochází žaludkem :-).

Projekt Edison jsem zažila poprvé v životě a i přesto, že to byl velice náročný týden, pohoda s jakou celý projekt probíhal, to vše vykompenzovala. Studenti byli velice sympatičtí, s našimi žáky si velice rozuměli, jejich projekce byly skvěle připravené a velice příjemně a nadšeně komunikovali se všemi dětmi na svých hodinách. Doufám, a přeju jim, ať se jim v dalších zemích daří tak dobře jako u nás. Aby je neopouštěla jejich dobrá nálada a nepřišly o své nakažlivé úsměvy na tvářích. Z celého srdce děkujeme a šťastnou cestu!

Anna Bachová